Ramiona Drogi Mlecznej

POWRÓT

1. Ramię Strzelca

Ramię Strzelca jest jednym z czterech głównych ramion naszej Galaktyki. Każde z ramion spiralnych jest długim, wijącym się, rozproszonym strumieniem gwiazd, wychodzącym z jądra galaktyki. Te gigantyczne struktury często składają się z miliardów gwiazd, a Ramię Strzelca należy do największych ramion spiralnych naszej Galaktyki. Ramię Strzelca ma swój początek na końcu centralnej poprzeczki Drogi Mlecznej, co obok Ramienia Węgielnicy czyni go jednym z dwóch głównych ramion spiralnych Galaktyki.

Gęste, wewnętrzne ramię Strzelca znajduje się pomiędzy Ramieniem Krzyża oraz Ramieniem Perseusza i jego prawdopodobną odnogą Ramieniem Oriona. Nazwa ramienia odnosi się do konstelacji Strzelca, w którym jest obserwowane.

Ramię Strzelca dzieli się na dwie części: część wychodzącą z poprzeczki oraz część zewnętrzną, czasem nazywaną Ramieniem Kila.

2. Ramię Węgielnicy - Ramię Węgielnicy jest jednym z czterech głównych ramion naszej Galaktyki. Jest to łuk o promieniu około 15 500 parseków. Ramię to rozciąga się od centralnej poprzeczki poza Ramię Perseusza. Nazwy ramienia odnoszą się do konstelacji Węgielnicy (łac. Norma) i Łabędzia, w których ramię to jest obserwowane..



3. Ramię Perseusza - Ramię Perseusza jest jednym z czterech głównych ramion naszej Galaktyki. Jest to łuk o promieniu około 10 700 parseków. Ramię to znajduje się pomiędzy Ramieniem Węgielnicy oraz Ramieniem Strzelca. Nazwa ramienia odnosi się do konstelacji Perseusza, w którym jest obserwowane. Ramię Oriona, w którym znajduje się Układ Słoneczny oraz Ziemia, może być odnogą Ramienia Perseusza, chociaż może stanowić także niezależny segment struktury spiralnej Galaktyki.

4. Ramię Krzyża - Ramię Krzyża jest jednym z czterech głównych ramion naszej Galaktyki. Ramię Krzyża rozciąga się pomiędzy Ramieniem Węgielnicy oraz Ramieniem Strzelca. Ramię to rozciąga się od konstelacji Tarczy i rozciąga do konstelacji Krzyża Południa, od których wzięło swoją nazwę. W Ramieniu Krzyża znajdują się bogate obszary formowania gwiazd.

5. Ramię Oriona - Ramię Oriona (także Ramię Lokalne, Ramię w Orionie) – ramię spiralne Drogi Mlecznej, zawierające Układ Słoneczny i Ziemię. Jest dużą strukturą, choć mniejszą od głównych ramion Galaktyki. Ramię Oriona nazwę zawdzięcza największemu nagromadzeniu jego gwiazd w gwiazdozbiorze Oriona. Jest położone pomiędzy dwoma z czterech głównych ramion spiralnych Galaktyki: Ramieniem Strzelca i Ramieniem Perseusza. Przypuszczalnie jest odnogą Ramienia Perseusza, choć może także być niezależnym segmentem struktury spiralnej.Wewnątrz Ramienia Oriona, Układ Słoneczny i Ziemia są położone blisko wewnętrznej krawędzi w Bąblu Lokalnym, około 8000 parseków (26 000 lat świetlnych) od Centrum Galaktyki.